Hes’e Isırgan Otlu Protesto

Kayanak: Haberler.com, 24 Temmuz 2012
Rize’nin Fındıklı İlçesi Çağlayan Vadisi’nde yapımı planlanan Taşdibi Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesi için halkın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine katılımı toplantısı düzenlendi. Toplantıda yöre halkı, şirket yetkililerini ısırgan otu uzatarak protesto etti.
Çağlayan Deresi üzerinde yapımı planlanan 19 megavat kurulu gücündeki Taşdibi Regülatörü ve HES projesi için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü salonunda ÇED toplantısı düzenlendi. Toplantıya enerji şirketi yetkilileri ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Toplantı öncesi yöre halkı bina dışında toplanarak, “Fındıklı dereleri özgür akacak” pankartı açtı. Daha sonra salona giren Fındıklı Derelerini Koruma Platformu yetkilileri ile bazı köy muhtarları, katılım olmadığı için toplantının yapılamadığı yönünde tutanak tutulmasını istedi. Yetkililer de halk katılımı olmadığı için toplantının yapılamadığına dair tutanak tuttu. Bu sırada bazı vatandaşlar enerji şirketi yetkililerini yanlarında getirdikleri ısırgan otlarını uzatarak protesto etti. Ancak ısırgan otlarını almayan şirket yetkilileri geri çekildi.

“YAŞAM ALANLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Avni Ertaş, bölge halkının onurlu insanları olarak yaşam alanlarını savunmaya devam ettiklerini belirterek, “Çağlayan Deresi’nde 4 yıldan beri HES yapılmak isteniyor. Onun için ÇED süreci bugün yeninden başladı. bu demektir ki mücadelemiz yeniden başlıyor. Onun için durmak yok, yorulmak yok. Mücadeleye devam. Açıkça bize ve vadilerimiz savaş açıyorlar. Biz Fındıklı’nın onurlu insanları olarak yaşam alanlarımızı savunmaya devam edeceğiz” dedi.