Hasankeyf’teki Tarihi Türbe Raylarla Taşınacak

Kaynak: haberler.com, 21 Ekim 2012
Batman’da yapımı süren Ilısu Baraj gölü altında kalacak Hasankeyf İlçesi’nde bulunan tarihi Zeynel Bey Türbesi’nin raylı sistemlerle yeni yerleşim yerine taşınacağı belirtildi.

Hasankeyf İlçesi’ndeki kazılardan sorumlu olan Batman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdusselam Uluçam, taşınması kesinleşen El Rızk Camii minaresinden sonra tarihi Zeynel Bey Türbesi’nin de düzenli biçimde sökülerek raylı bir sistemle yeni yerleşim alanına taşınacağını söyledi. Hasankeyf’te taşınabilecek eseklerin tespit edildiğini belirten Prof.Dr. Uluçam, şöyle dedi:

“Suyun altında kalacak ve taşınmayacak eserlerden biri köprü ayaklarıdır. Köprü ayakları zaten yıllardır su içinde. Taşınamayacak eserler mağaraların bir kısmı olur. Tarihi kentin sembolü konumundaki Zeynel Bey türbesinin zarar görmemesi için raylar üzerinde taşınmasına karar verildi. Türbe yeni yerleşim birimi yakınına götürülecek. Raylı sistem usulüyle Zeynel bey türbesi bu taşınmadan hiç etkilenmeyecek. Türbenin taşınacağı yer de tespit edilmiş durumda.” – Diyarbakır