Bursa’da köylülerden protesto

Uluslararasý Bursa Su Kongresi' nde köylülerden çamurlu su eylemiKaynak: Evrensel, 22 Mart 2013

Bursa’da düzenlenen 3. Uluslararası Bursa Su Kongresi’nde köylüler çamurlu su eylemi yaptı. Bursa Orhaneli’ye bağlı Başköylüler, taş ocakları ve mermer ocaklarından dolayı su kaynaklarının kirlendiğini söyleyerek, yetkilileri protesto etti.
‘Su yaşamdır kirletilemez’ yazılı pankart ile yürüyerek kongrenin yapıldığı bina önüne kadar gelen Başköylüler, burada basın açıklaması ile sularının kirletilmesini kınadı. Genç yaşlı, çocuk kadın demeden toplanan köyüler ‘Su bizim hakkımız, söke söke alırız’, ‘Başköyün suyuna dokunmayın’, ‘Suyumuza dokunan eller kırılsın’ şeklinde sloganlar atarak kongrenin yapıldığı bina önüne geldi. Burada konuşan köylüler, mermer ocaklarından dolayı kirlenen suyu ineklere dahi veremediklerini, içemediklerini belirterek, “İneklere verdim içmedi, ben de mahsus bunları doldurup getirdim. Çok üzüldüm hayvanlar içmiyor bunu, insanlara içirmeye çalışıyorlar” dedi.

Taş ocaklarının bulunduğu sürece sularının düzelmeyeceğini anlatan köylü kadınlar, “Nereye gittiysek hiç kimse bize yardımcı olmadı. Biz suyumuzun peşindeyiz. Biz temiz su istiyoruz. Gece çamur akıyor, sabaha doğru düzeliyor. Bizde bir çeşmemiz var, içmeye oradan su getiriyoruz. Bu su ile yıkanılmıyor. Yağ akıyor yapış yapış” şeklinde tepki gösterdi.

Bazı köylüler ise olmayan suyu istemediklerini belirterek “Bu köy Osmanlı köyü, 800 yıldır bu köyü kullanıyoruz. Hiç devletimize yük olmadık. Akpınar kaynağı diyoruz, ama Akpınar kaynağı oldu Karapınar. Bizim olan suyumuzu kaybediyorlar. Doğanca Barajını besleyen, Hasan Ağa ve Çınarcık Barajını besleyen su havzasını yok ediyorlar. Bursa ve Ankara’daki bürokratlar ise buna göz yumuyor” şeklinde konuştu.

Bir ara mermer ocaklarına önlem alınmasına rağmen yeniden çalışmaya başlamalarından dolayı tekrar aynı sıkıntıların başladığını anlatan köylüler, yetkililere rağmen mahkemelerin bu mermer ocaklarına durdurma kararı verdiğini söyledi.
Bazı köylüler ise sularına temiz raporu veren yetkili kurumları da eleştirerek, öncelikle bu suyu kendilerinin içmesini istedi.

Başköy Muhtarı Hasan Acar ise köyün su kaynağı üzerine açılan mermer ocakları nedeniyle su kaynaklarının kullanılamaz hale geldiğini belirterek, “Bir buçuk yıldır uzak yerlerden su taşıyoruz. Devletimizden iş aş istemiyoruz. Sadece yıllardır akan temiz suyumuzu istiyoruz” dedi. (BURSA)