Türkiye susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya!

Turkiye de-susuzluk-2014Kaynak: Dipnot, 18 Ocak 2014

Türkiye’nin gündemi haftalardır her gün, hatta bazen gün içinde tekrar tekrar değişiyor. Operasyonlar, görevden almalar, atamalar, mahkeme kararları, siyaset dünyasından gelen çarpıcı açıklamalar… Bu gündem fırtınası arasında gerilerde kalmış ürkütücü bir gündem maddesi var ki, 7’den 70’e herkesi çok yakından ilgilendiriyor: SUSUZLUK…
Tarım Bakanı’nın sözüyle, “Türkiye şiddetli bir meteorolojik kuraklık yaşıyor…” Kar, yağmur yağmıyor. Barajlardaki su seviyesi her gün dibe doğru iniyor. Konunun, aslında tüm gündem maddelerini bir kenara atıp birinci sıraya çıkaracak gelişme olduğunun en net açıklaması da İSU Genel Müdürü’nden geliyor: Türkiye’nin nüfusu en yoğun olan kentlerinden biri olan Kocaeli’ne su sağlayan Yuvacık Barajı’da 15 günlük su kaldı!

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, Yuvacık Barajı’nda 15 günlük su kaldığını belirterek, Sapanca Gölü ve Namazgah Barajı devrede olduğu için su sıkıntısı yaşanmayacağını söyledi. Bayram, yaptığı açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün kayıtlarına göre son 50 yılın en kurak dönemini yaşadıklarını belirtti. Bölgede ortalama 8-10 senede bir kuraklık yaşandığını kaydeden Bayram, “DSİ’nin 1965 yılındaki akım verilerine göre bu sene en şiddetli kuraklık dönemini yaşıyoruz. Tarihte yağış bakımından da böyle bir aralık, ocak ayı da geçmemiştir ama sevindirici olan üst üste 3 ay süren kurak dönem de olmamıştır. Bir sefer 2 ay gibi kurak bir dönem yaşanmıştır” değerlendirmesinde bulundu. Bayram, bölgenin su ihtiyacını karşılamak için C planı olarak Namazgah Barajı’nı inşa ettiklerini, Kandıra ve sahil bölgelerinin yanı sıra 290′ın üzerinde yerleşim alanına su vereceklerini aktardı.

“Yuvacık Barajı’nda 15 günlük su kaldı”
Kocaeli ve Sakarya’nın su ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü’nün bir metre yüksekliğindeki suyun Yuvacık Barajı’nın hacmi olan 50 milyon metreküpe eşit olduğuna dikkati çeken Bayram, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz sene Kocaeli’yi Sapanca hattı kurtarmıştır. Yuvacık Barajı, en önemli su kaynağımız ve önemli bir su yapısıdır ancak kuraklıklar gösteriyor ki baraj her derde deva değildir. Sapanca hattı olmasaydı, Kurban Bayramı’nın bir hafta öncesinden barajda su kalmayacaktı. Şu anda baraja giren günlük 150 bin metreküp, şehre de günlük 350 bin metreküp su veriyoruz. Aradaki farkı da Sapanca Gölü’nden karşılıyoruz. Yuvacık Barajı’nda 15 günlük su kaldı. Şu anda Yuvacık Barajı’nda 5 milyon metreküp su var. Daha önce 2006 yılının son aylarında böyle bir sıkıntı yaşadık. A planı olarak Yuvacık Barajı’na karşılık B planımız yoktu ancak kısa zamanda B planı olarak yanımızdaki Sapanca Gölü’nden 22 kilometrelik terfi hattı çektik. Bu hatla Sapanca Gölü, yedek baraj olarak geçtiğimiz yıl görevini gördü.

“Tehlikeyi gördük”

Bayram, geçen yıl baraj havzasında yeterli yağış olmaması nedeniyle çeşitli önlemler aldıklarını kaydetti. “2013 yılında havzada yeterli kar yağışı olmadığı için baraj dolmadan 45,5 milyon metreküpten inişe geçti” ifadesini kullanan Bayram, açıklamasını şöyle tamamladı: “Tehlikeyi gördük ve temmuzdan itibaren barajdaki suyu idareli harcamaya başladık. Aralık ayının ortalarına kadar elimizde yeterli su kalması için de temmuz ayının başında itibaren periyodik olarak Sapanca Gölü’nden su alıyoruz. Bu yıl Karamürsel bölgesinde İhsaniye ve Avcıdere barajlarının inşaatlarına başlanılacak. Ayrıca DSİ tarafından bölgenin ihtiyaçlarının karşılanması için de Sakarya’da 190 milyon metreküp kapasiteli Balıklayalar İçmesuyu Barajı inşa edilerek, bölgenin su ihtiyacı karşılanacak. Vatandaşlarımız rahat olsun, su sıkıntımız olmayacak ama her zaman dediğimiz gibi tasarruflu kullansınlar, israf etmesinler.”

“Türkiye su fakiri bir ülke”
Türkiye’nin su zengine değil, su fakiri bir ülke olduğunu belirten Gıda, Tarım ve Havyancılık Bakanı Mehdi Eker “Bugünlerde de Türkiye, yine endişe ile izlediğimiz şiddetli bir meteorolojik kuraklık yaşıyor. Dileriz, umarız ve dua ederiz ki bu önümüzdeki haftalarda son bulur. Yağış gelir, rahmet gelir. Çiftçimiz de üreticimiz de vatandaşımız da şehirlerde yaşayan vatandaşlarımız da bol suya kavuşur” değerlendirmesinde bulundu.