Türkiye’nin 5. büyük gölünde alarm

turkiyenin_5_buyuk_golunde_alarmKaynak: Haberler7, 20 Ocak 2014
Tüm Türkiye’de son günlerde gündemden düşmeyen kuraklık tehdidi, Bursa’nın İznik Gölü’nde tehlike çanlarının çalmasına yol açtı. 298 kilometrekarelik alana sahip Marmara Bölgesi’nin en büyük gölü olan İznik Gölü’nde su seviyelerindeki ciddi çekilmeler, ilçe sakinlerini ve çiftçileri tedirgin ediyor. Günlerdir yağmayan yağmur yüzünden kıyı şeridinde yer yer 10 metreye kadar su çekilmesinin olması dikkat çekiyor. Çevresinde binlerce zeytin ağıcının bulunduğu İznik Gölü’ndeki su seviyesinin düşmesinin kendilerini sıkıntıya düşürdüğünü anlatan İznik Ziraat Odası Başkanı Vahit Mutlu, “Bu gölümüz Türkiye’nin 5. büyük gölüdür. İznik’in tarımına yön veriyor. Sulama ihtiyacımızın bir kısmını bu gölümüzden sağlıyoruz. Göl olmasa, tarım ürünlerimiz sulanamaz. Ama yağışların az olması yüzünden gölde bir miktar çekilme var. Son 10 yılın en büyük çekilmesi bu sene yaşandı. Yağışlar yağmazsa bu daha çok sıkıntıya sokar” dedi.

“10 METREYE VARAN ÇEKİLME VAR”
İznik Gölü’nden tarım arazilerinin sulandığını hatırlatan Mutlu, şöyle devam etti:
“Metrekare olarak ölçüm yapmadık, ama ciddi bir çekilme olduğunu biliyoruz. Kıyıdan çekilme 5 ile 10 metre arasında. Bu ciddi bir oran. Bu aylarda çekilme olmuyordu. Kış mevsimi olmasına rağmen bu bizi korkutuyor. Havaların böyle gitmesi de tarım ürünlerimizin verimini azaltıyor.”

“SANKİ BAHAR HAVASINI YAŞIYORUZ”
İznik’te çiftçilik yapan Nizamettin Hıştıroğlu ise, yüksek hava sıcaklığının ve yağış azlığının bir an önce bitmesini istediklerini ifade ederek, “Gölde bu mevsimde bu kadar çekilme diğer yıllara göre biraz fazla. Bu da yağışlarla ilgili. Bu sene yağış alamıyoruz. Sanki bahar havası yaşıyoruz. Bu birkaç sene devam ederse su sıkıntısı çekeriz. Yükseklik anlamında 1-1.5 metre çekilme var. Yer yer değişiyor. Gözle görülür bir çekilme var. Kesinlikle ocak ayında böyle bir ortam olmaması gerek. Sanki nisan ayını yaşıyoruz. Bu böyle devam ederse bizi sıkıntıya sokar. Bu durum, bizi tedirgin ediyor” diye konuştu.
İznik sahil şeridindeki çekilmeler sebebiyle bazı ağaçların köklerinin kuruduğu gözlemlendi.