Etiyopya ve Mısır arasındaki baraj gerginliği büyüyor

hedasi barajiEtiyopya Su ve Enerji Bakanı Alamayo Nugnu’nun, Mısır’ın, Hedasi (Rönesans) Barajı’nın yapımının durdurulması yönündeki talebine, “Barajın inşaatını bir saniye bile durdurmayız” karşılığını verdiği belirtildi.

Baraja ilişkin son gelişmeleri değerlendirmek üzere başkent Addis Ababa’da İletişim İşleri Ofisi’nin düzenlediği basına kapalı oturumda, Mısır’ın baraj inşaatı karşısındaki tutumu ele alındı.

AA muhabirinin, Bakanlığa yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Su ve Enerji Bakanı Nugnu, geçen Pazartesi günü Mısırlı mevkidaşı Muhammed Abdulmuttalib’in baraj inşaatının durdurulması yönündeki talebine, “Baraj inşaatı bir saniye bile durmayacak” karşılığını verdi. Nugnu, Mısırlı mevkidaşının kendisinden barajın etkilerini değerlendirmek üzere halihazırdaki komite yerine uzmanlardan oluşan uluslararası yeni bir komite oluşturulmasını talep ettiğini de aktardı. Öte yandan, Mısırlı yetkililerden alınan bilgiye göre ise Etiyopya’ya barajın durdurulması yönündeki bulunulan çağrı ilk değil. Daha önce de birçok kez bu yönde talepte bulunulmuştu. Etiyopya’nın, Nil Nehri’nde inşa etmeyi planladığı Hedasi Barajı projesi sebebiyle Nil’in kollarından biri olan Mavi Nil’in yatağını değiştirmeye başlaması, Mısır ile arasında gerginliğe neden olmuştu.

2017’DE HİZMETE GİRECEK
Elektrik üretim kapasitesi açısından Afrika’da 1’inci, dünyada 10‘uncu durumda yer alacak olan barajdan 2017 Haziran’ından itibaren yıllık 15 bin Gigawatt enerji üretilmesi bekleniyor. 2 Nisan 2011’de başlayan projeye göre, baraj inşasının 17 Haziran 2017’de tamamlanması öngörülüyor. Projenin maddi tutarı 4.7 milyar dolar olduğu belirtilirken, projede dış kaynak olarak sadece 1,7 milyar dolarlık Çin kredisinin bulunduğu kaydediliyor.

7 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Baraj inşaatında 500’ü mühendis olmak üzere 22 ülkeden uzmanların yer aldığı 7 bin kişi çalışıyor. Etiyopya’da iktidarda bulunan Devrimci Demokratik Cephe’nin kurucusu ve Barış ve Kalkınma Vakfı Başkanı Sebahat Neka Mısır’ın uzun süredir baraj inşasının önünde engeller çıkarmak için uğraştığını ifade eden Neka, “Hedasi Barajı inşası ile hem ülkemizde hem de bölgesel anlamda ekonomik gelişme ve kalkınmayı hedefliyoruz” dedi.
Mısır ve Sudan’ın Hedasi Barajı inşasına gösterdiği tepkiye ilişkin ise Neka, “ Mısır ve Sudan projede katılımcı ülkeler ve bu projeden en çok bu ülkeler istifade edecek. Mısır’ın bunu anlamasını bekliyoruz” diye konuştu.

GEÇMİŞİ 19’UNCU YÜZYILA DAYANIYOR
Mavi Nil üzerine kurulacak Hedasi Barajı projesi Etiyopya için sıradan br proje olmayıp, geçmişi 19.yüzyıla kadar dayanan bir rüyanın gerçekleşmesi anlamını taşıyor. Nil Nehri havzası 2,9 milyon kilometrekarelik alanıyla Afrika kıtasının yüzde 10’unu oluşturuyor. Havza ülkeleri, Mısır, Sudan, Etiyopya, Eritre, Kenya, Ruanda, Brundi, Tanzanya, Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden oluşuyor.