Balıkesir Çaygören Barajı’nda kuraklık tehlikesi

balikesir_caygoren_barajinda_kuraklik_tehlikesiKaynak: KadınHaberleri, 15 Şubat 2014
Sındırgı Çaygören Barajı’nın doluluk oranının her geçen gün düşmeye devam ettiği kaydedildi. İçinde bulunduğumuz kış aylarında hem yağmur hem de kar yağışlarının az olması nedeniyle Sındırgı, Bigadiç ve Kepsut ovaları ile Balıkesir ovasının bir kısmının su ihtiyacını karşıladığı belirtilen Çaygören Barajı’nda doluluk oranı düştü.
Çaygören Barajı yanında babadan kalan balıkçılıkla uğraşan Yaşar Şahin, müşterilerine balık verebilmek için her gün 4-5 km yol gittiğini söyledi. Yağışların az olması ve barajdaki suyun düzensiz kullanılmasından dolayı barajın doluluk oranının düştüğünü kaydeden Şahin, “1996 yılında babam vefat edince baba mesleğine devam ettim. Bu yıl yağışların az olması ve yaz döneminde arazilere düzensiz su verilmesi nedeniyle doluluk oranı geçen yıla göre daha düşük. Eğer baraj eski seviyesine yükselmezse balıklar havyar döneminde akarsuya çıkmayacağı için havyarlarını bırakamaz ve üreyemez. Böyle olunca balık azalır. Yetkililerin yaz döneminde düzensiz su salmanın önüne geçmesi gerekiyor. Daha önce de bu şekilde olduğu için balık sıkıntısı yaşadık” dedi.

Barajın dolu olduğu dönemlerde korkudan yanına yaklaşamayan çocuklar, su seviyesinin düşmesinden yararlanarak boş araziye dönen baraj havzasının değişik bölümlerinde kuru toprak üzerinde oyun oynuyorlar. Balıkçı Şahin, baraj suları varken üzerinde gezip balık avladığı kayığı evinin önünde karada bekletiyor. Barajda su olduğu dönemlerde suların kıyıdaki evin seviyesine yükseldiği belirtildi. Sındırgı’da Çaygören Barajı’nın tamamen kurumadığı, barajın merkezinde az miktarda suyun bulunduğu ancak barajın önemli uzantılarının ise tamamen kurak kaldığı belirtildi.