Somali’de susuzluk can alıyor

Somali de kuraklik can aliyorKaynak: Akşam, 27 Mayıs 2014
Ülkenin orta kesiminde yer alan Hiran bölgesinin sakinleri, su için kilometrelerce yol katetmek zorunda kalıyor. Kısıtlı imkanlara sahip Hiran ahalisi, suyu eşek arabaları, deve ve buldukları tankerlerden faydalanıyor. Bulabildikleri suyun da çoğu zaman içilmeye elverişli olmadığını anlatan bölge sakinleri, yaklaşık 3 aydır devam eden su sıkıntısı nedeniyle can kayıplarının da yaşandığını belirtiyor. Yerel yetkililer, yardım kuruluşlarının yaşananlara duyarsız kaldığını da ifade ediyor.

Biir Cedid Belde Belediye Başkanı Muhammed Hüseyin Vehliye, Hiran’a bağlı bir çok yerleşim biriminde yaklaşık 3 aydır su sıkıntısı yaşandığını, son dönemlerde en az 5 vatandaşın bu nedenle hayatını kaybettiğini söyledi.
Belde sakinlerinin ihtiyaçlarını açık kuyu, havuz ve çukurlara dolan yağmur sularından karşılamaya çalıştığını belirten Vehliye, “Mevsim yağmurları beklenenden az olunca bölgede kuraklık baş gösterdi. Bölge sakinleri kuraklık ve açlıktan ölmemek için Meteban, Mahas gibi kentlerin merkezlerine göç etmeye başladı” dedi.

“YARDIM KURULUŞLARININ DUYARSIZLIĞI”

Uluslararası ve yerel yardım kuruluşlarının, bölgede yaşanan drama sessiz kaldığını savunan Belediye Başkanı Vehliye, şunları kaydetti:

“Su ihtiyacının giderilmesi için bölgedeki gençler dışında çalışan kimse yok. Bu konudaki gayretler, yerel çalışmalarla sınırlı kalıyor. Eğer su sıkıntısının giderilmesi için herhangi bir girişimde bulunulmazsa ölümlerin artmasından endişe ediyoruz.”

Belde sakinlerinden Meryeme Abdi ise susuzluk çeken çocuklara su bulabilmek için 15 kilometreden fazla yol katettiğini ve bulduğu suyun da temiz olmadığına dikkati çekerek, “Günlük asli ihtiyaçlarımızı karşılamak için yaşadığımız yerin kilometrelerce uzağındaki beldelere gitmemiz gerekiyor. Susuzluktan en çok da çocuklar ve kadınlar etkileniyor” dedi.

“Hiran bölgesine bağlı Havdeli beldesinde bir çocuk, annesinin kucağında susuzluktan hayata gözlerini yumdu” diyen Abdi, bazı ailelerin içmek için 2 gün su bulamadığını, kimi ailelerin ise su olan bölgelere göç ettiğini söyledi.

SU SAVAŞI CAN ALIYOR

İhtiyaç sahiplerine gönüllü olarak su taşıyan gençlerden Abdurrahman Abdi ise Hiran bölgesindeki su sıkıntısını başka boyutunu gözler önüne seriyor. Su sıkıntısını bir nebze olsa hafifletmek için gayret gösteren gençlerin tehlike altından olduğuna dikkati çeken Abdi, “Gençler, tankerlerle kurak bölgelere su taşımaya çalışıyor. Bir süre önce su almak isteyen 2 arkadaşımız ve bölge sakinleriyle yaşanan çatışmada hayatını kaybetti, birkaç kişi de yaralandı” diye konuştu.

Abdi, su bulabilmek için bazen onlarca kilometre mesafe katettiklerini anlatarak, “Bu konudaki imkanlarımız kısıtlı olduğu için uzak beldelere su ulaştıramıyoruz” dedi.

Somali Hükümeti, bir süre önce, Hiran bölgesi sakinlerine içme suyu sağlamak için hazırlanan proje kapsamında çalışma başlattığını duyurmuştu.