Alakır kararı ‘posta’da kayboldu!

alakir-karari-postada-kaybolduKaynal: Radikal, 9 Temmuz 2014
Antalya’daki Alakır Vadisi’nde mahkemenin ‘yürütmeyi durdurma’ kararına rağmen devam eden HES inşaatını engellemeye çalışan çevreciler, kamu kurumları arasında sıkıştı. İnşaatın mühürlenmesiyle ilgili yazı için kaymakamlık “Yok”, İl Çevre Müdürlüğü “Çoktan gönderdik” dedi. “Yazı kayıp, inşaat sürüyor” diyen çevreciler kaymakamlığa suç duyurusunda bulunacak.

Alakır’da mahkeme kararına rağmen süren HES inşaatında devletin tüm yetkililerinin topu birbirine attığı belirtildi. Alakır’daki HES inşaatını durdurmak isteyen çevreciler, Kumluca Kaymakamlığı’nın “Yazı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden çıkmadı” ifadesi üzerine şaşkına döndü. Dilekçeleriyle birlikte İl Müdürlüğü’ne gelen grup burada 19 Haziran’da Kaymakamlığa verilen ”Kararı uygulayın” içerikli yazıyla karşılaştı. Avukat Tuncay Koç, “Bölgede 20 gündür inşaat yasadışı devam ediyor. Bu artık Alakır’da devlet kurumlarının işlemediğinin göstergesi” dedi.

Danıştay’ın, 1’inci derece doğal sit karakteri taşıdığını tescil ettiği Antalya’nın Kumluca İlçesi sınırlarında bulunan Alakır Vadisi’nde, hafta sonu kendi bilirkişi keşiflerini yapan çevreciler, bölgede planlanan 8 HES’ten 5’incisi olan Dereköy HES’in devam eden inşaat çalışmasının durdurulması amacıyla Çevre ve Şehircilik Antalya İl Müdürlüğü’ne dilekçe vermek için Antalya’ya geldi.

KAYMAKAMLIK TOPU İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE ATTI

Kısa adı ‘Alakır KADOK’ olan Karacaören Doğa Kültür Turizm Tanıtma ve Dayanışma Derneği üyesi bir grup ve avukatları Tuncay Koç, 6 Temmuz Pazar günü bölgede yaptıkları incelemede Dereköy HES’inin planlandığı bölgede inşaat faaliyetlerini devam ettiğini gördüklerini ifade etti. Halbuki, Antalya 2’nci İdare Mahkemesi’nin Dereköy HES’ine ait ÇED sürecinde yürütmeyi durdurma kararı bulunduğunu dile getiren Avukat Koç, “Arkadaşlarımız, HES’e ilişkin her türlü inşaat faaliyetinin durdurulması için Kumluca Kaymakamlığı’na 29 Mayıs’ta dilekçe vermişlerdi. Kaymakamlık da konuyu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildirdiğini fakat cevabının kendilerine 8 Temmuz tarihi itibariyle hala ulaşmadığını açıkladı” diye konuştu.

İL MÜDÜRLÜĞÜ: 19 HAZİRAN’DA CEVAP VERDİK

Alakır KADOK üyeleriyle birlikte yürütmeyi durdurma kararının uygulanması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gidimdiğinde avukat Koç, sürprizle karşılaştı. Koç, İl Müdürlüğü’nden yürütmeyi durdurma kararının uygulanması ve Kumluca Kaymakamlığı ile gerekli yazışmaların yapılmasını talep edecekken, İl Müdürlüğü istenen yazışmanın zaten 19 Haziran gününde yapıldığını bildirdi. Avukat Koç, şunları söyledi:

“İl Müdürlüğü’nde gereken yazışmanın zaten yapıldığını gördük. Şimdi Kumluca Kaymakamlığı alanı mühürleyip inşaat faaliyetlerini durdurması gerekirken bölgede 20 gündür faaliyet yasadışı olarak devam ediyor. Bu artık Alakır’da devlet kurumlarının işlemediğinin göstergesi. Alan hem ruhsatsız hem yürütmeyi durdurma var. Bu konuya ilişkin yapılmış yazışmalar var. Evraklar, kayıt numaraları ortada ama her türlü karar yok sayılıyor.”

Kumluca Kaymakamlığı’yla gerekli yazışmayı yaptığını öğrenen çevreciler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçeyi vermeden ayrıldı. Avukat Koç, Kumluca Kaymakamlığıyla ilgili savcılığa suç duyurusunun gündemlerinde olduğunu kaydetti. (ANTALYA/DHA)