Ordulu HES’e direniyor

ordulu-hese-direniyorKaynak: Evrensel, 10 Temmuz 2014
Ordu’da dereler üzerinde yapılmak istenen HES’lere yönelik tepkiler devam ediyor. “HES’e hayır” sesi bu kez Kabataş Alankent ve Gölköy Direkli’den yükseldi.

Aybastı’nın Armutlu Mahallesi’nden başlayarak Kabataş Alankent’i de içine alan Gürgen HES’in yapımını istemeyen yöre halkının çağrısı ile, Alankent’te Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu ve Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri ve avukatlarının katılımı ile yapılan toplantıya, yöre halkından yoğun katılım sağlandı. Toplantıya katılan yöre insanlarının verdiği bilgiye göre, HES şirketi etüt yapmak için geldi, ama halkın izin sorması üzerine bölgeyi terk etti.

‘BÖLME ÇALIŞMASINA İZİN VERMEYİN’

Platform üyeleri ile birlikte toplantıya gelen platformun avukatı Alp Tekin Ocak, hukuksal alanda neler yapılacağı hakkında bilgi verdikten sonra, HES şirketlerinin ve onlara yardımcı olanların yalan yanlış, çarpıtıcı çalışmalarına karşı uyanık olunmasını ve bölünmeden birliklerini sürdürmelerinin gerekliliğini anlattı. Toplantı sonunda hukuksal sürecin başlatılması için dilekçe hakkının kullanılmasına ve Bayramın 3. günü meydanda yeni bir toplantının yapılmasına karar verildi. (Ordu / EVRENSEL)