Güzelim Darıbükü köyünü HES yutacak

Sutculer-Darıbuku-koyunu-HES-yutacakKaynak: Milliyet, 20 Temmuz 2014

Isparta ve Antalya sınırlarında 17 kilometrekare alanı kapsayan Kasımlar Barajı ve 3 HES projesi sebebiyle Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Darıbükü köyü haritadan silinecek. Köylülerin yürütmeyi durdurma ve ÇED olumlu kararının iptaline ilişkin Danıştay’daki davada bilirkişi heyeti bölgede incelemede bulundu.

Sütçüler ilçesinde Ayvalıpınar’dan başlayan Kartöz ve Ayvalı derelerinin Antalya’nın Manavgat ilçesi Değirmenözü köyünde Yukarı Köprüçay’la birleştiği bölgede yapımı devam eden Kasımlar Barajı, Kasımlar I, Kasımlar II ve Değirmenözü HES projeleriyle Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisleri Beton Santrali’ne ilişkin, köylülerin hukuki mücadelesi sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘ÇED olumlu’ kararına karşı köylüler ve doğaseverler, 2012’nin Eylül ayında Isparta İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma ve raporun iptaline ilişkin dava açtı. Ancak mahkeme, projenin birden fazla ili kapsadığı gerekçesiyle ‘görevsizlik’ kararı vererek, dosyayı Aralık 2012’de Danıştay’a gönderdi. Danıştay 14. Dairesi’nde devam eden davaya ilişkin 5 kişiden oluşan bilirkişi heyeti bölgede inceleme yaptı.

‘ÇED olumlu’ raporunda ekosisteme etkilerin yeterince değerlendirilmediğine dikkat çeken avukat Tuncay Koç, projedeki su miktarlarının birbiriyle uyuşmadığı, projenin entegre olmasına rağmen iletim tesislerinin projede bulunmadığını söyledi. Projede yaklaşık 300 nüfuslu ve bölgenin merkezi konumundaki doğal bir cenneti andıran Sütçüler’in Darıbükü köyünün tamamen su altında kalacağını belirten avukat Tuncay Koç, “Bununla ilgili sosyal ekonomik araştırma hiç yapılmamış. Orada yaşayan halkın ne yapacağına dair projede hiç bilgi yok.” dedi.

ORMAN KATLİAMI YAŞANACAK

Borularla iletim hattı sebebiyle doğanın tamamen tahrip olacağını söyleyen Koç, “Projenin resmi bilgisinde 11 bin ağaç kesilecek deniliyor, bunlar ağırlıklı kızılçam ve karaçam. Fakat daha önemli ardıç, çınar ve meşelerin de kesileceği yazılıyor. Bunun dışında yol ve iletim hattı için kaç bin ağacın kesileceği ise belirtilmemiş. Bunların daha sonra Orman Bakanlığı’ndan alınacak izinle kesileceği belirtiliyor. Dolayısıyla orada tam bir arman kıyımı olacak.” diye konuştu.

298 MİLYON LİRALIK PROJE

3 HES, 1 baraj, taş ocağı ve beton santralinden oluşan 298 milyon liralık proje kapsamında 99 MW’lık kurulu güçle yıllık 266 bin MW/h elektrik enerjisi üretimi planlanıyor. Proje tüm yapılarıyla birlikte Isparta ve Antalya’da 17 kilometrekarelik alanı kapsıyor. Davası devam eden projede baraj ve HES inşaatlarına başlandı ve inşaatlarda yüzde 30, yüzde 50 seviyelerine ulaşıldı.