Siirt Barosu’ndan baraj raporu: Büyük ihmaller var, yetkililer kusurlu

Siirt-baraj-faciasıKaynak: Radikal, 25 Ağustos 2014
Siirt Barosu Başkanı Mehmet Cemal Acar, Botan Çayı üzerindeki Alkumru HES Barajı’nda, baraj kapaklarının açılması sonucu ani su tahliyesinde 5 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin kaybolduğu olayda, ilk belirlemelere göre önemli ihmallerin yaşandığını söyledi. Baro Başkanı Acar, vatandaşların sirenle uyarılmadığını belirterek, “Baraj bölgesinde daha evvel de işletmeci firmaca suyun tedbirsiz ve kontrolsüz olarak bırakılması neticesinde birçok vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Baraj yetkilileri olayda kusurludur. Şayet baraj kapakları kırılmamış ise baraj yetkililerinin suyu bırakmadan önce halkı uyarması gerekir” dedi.

Siirt Barosu Başkanı Mehmet Cemal Acar, baraj kapaklarının açılması sonucu 5 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin kaybolduğu olayla ilgili rapor hazırladıklarını söyledi. Acar, Meydandere köyü yakınlarında bulunan Alkumru HES Barajı’nda dün baraj kapaklarının kırılması ya da ani ve tedbirsiz su tahliyesi neticesinde baraj suyunun bir anda bırakıldığını ve 5 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Olayın duyulması üzerine baro heyeti olarak baraj bölgesine gittiklerini, gözlem ve araştırmada bulunduklarını dile getiren Acar, “Yapılan gözlem ve araştırma sonucunda her zamankinden farklı olarak, akarsu yatağını aşacak şekilde fazladan bir suyun geldiği olay yerinde bulunan vatandaşlarca dile getirilmiştir” diye konuştu.

Baro başkanı Acar, hazırladıkları çalışmada başlıca şu ihmallerin olduğunu tespit ettiklerini kaydetti:

“Olayın mağdurlarının herhangi bir siren sesini duymadıkları, baraj suyunun her zamankinden daha hızlı ve kontrol edilemeyecek şekilde birden yükseldiği, olay nedeniyle akarsu havzası içinde bulun köylülerin her zamankinden farklı olarak uyarıldığı ve Şırnak ili Cizre ilçesinde bu seferki tahliye nedeniyle vatandaşların uyarıldığı ve buna ilişkin anonslar yapıldığı, heyetimizce tespit edilmiştir.”

“Baraj yetkilileri olayda kusurludur. Şayet baraj kapakları kırılmamış ise baraj yetkililerinin baraj havzasında bulunan yerlerde yol yapıp suyu bırakmadan önce araçlarla halkı uyarması gerekir. Baraj havzası içindeki bazı yerlerde güvenlik istasyonlarının yapılması gerekir” diyen Acar, baraj kapaklarının birden değil önce birinci kapağının, belli bir zaman geçtikten sonra ikinci kapağının açılması gerektiğini kaydetti. Acar şöyle devam etti: “İkinci kapağın açılması üzerinden belli bir süre geçtikten sonra da üçüncü kapağın açılması gerekir ve bunun kontrollü bir şekilde yürütülmesi gerekir. Uyarı levhalarının belli aralıklarla kontrol edilmesi gerekirdi. Maalesef bunların hiçbiri yapılmamıştır.”

BARO SUÇ DUYURUSUNDU BULUNDU
Baro Başkanı Acar, Siirt Barosu olarak olayın, zaman kaybedilmeksizin soruşturularak baraj yetkililerinin ihmalinin ortaya çıkarılması için suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, “Olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşırız. Bu elim olay sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Yaralılara da acil şifalar dileriz” diye konuştu.