Ya acından öl ya göç

adiyamandaki-hes-projeleriKaynak: Cumhuriyet, 11 Ağustos 2014
Adıyaman’daki HES projeleri Alevilerin yaşadığı sekiz köyün hayatını kurutacak.

Adıyaman’ın Yaylakonak beldesinde yapılması planlanan HES projeleri ve Gömükan Barajı Alevilerin yaşadığı 8 köyü göçe zorluyor. Tarım ve hayvancılıkla geçinen yaklaşık 5 bin aile, Girlevik ve Çatderesi sularının Gömükan Barajı’na akıtılması durumunda bölgede tarım ve hayvancılığın biteceğini vurgulayarak, projeden vazgeçilmesini istiyor. Köylüler, bölgenin yaban keçileri ve geyiklerin koruma alanı olduğuna da dikkat çekiyor.

Adıyaman’ın Yaylakonak beldesinde yapılması planlanan Gömükan Baraj inşaatı ve HES projelerine göre Girlevik ve Çatderesi suları Gömükan Barajı’na akıtılacak. Aynı zamanda Yaylakonak beldesi sınırları içerisinde Işık, Girlevik HES, Çatdere Uzunköy sınırlarının kesiştiği bölgede Uzunköy HES projesi inşa edilecek. Bölgede yaşayan halk, baraj ve HES projelerinin hayata geçmesi durumunda bölgedeki sekiz köyün göç etmek durumunda kalacağını, kültürel, doğal ve sosyal hayatın sona ereceğini vurguluyor. Bölgede yaşayan vatandaşların yüzde 95’inin Alevi olduğu belirtilirken adı geçen baraj ve HES’lerin yapılması durumunda Alevi vatandaşların göç etmek zorunda kalacağı, bölgede koruma altında bulunan yaban keçileri ve geyiklerin de yok
olacağı ifade ediliyor.

Beş bin aileyi etkiler

Yaylakonak köyü muhtarı Hasan Yaşar, “Vatandaş ellerindeki arazileri ekerek zar zor geçiniyor. Siz şimdi bu küçük arazilerin de suyunu keserseniz bu millet ya acından ölecek ya da köyünü terk etmek zorunda kalacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na durumumuzu anlatan bir mektup yazdık. Çevredeki 8 köyden bu HES’lerin ve barajın yapılmaması için bine yakın imza topladık. Vatandaşın tamamı bu baraj ve HES projelerine karşıdır. Bölgede yaşayan vatandaşın üç beş hayvanı, birer parça sulanabilen arazileri var. Bu baraj ve HES’ler yapılırsa bölgede beş bin düzeyinde aile olumsuz etkilenecektir. Bu barajın ve HES’lerin bölgemize yapılmasını istemiyoruz” dedi.