Güney Afrika’da sıcak çarpması sebebiyle 11 kişi öldü

Guney Afrika'da 'topraksiz tarim' toreniKaynak: Cihan, 18 Ocak 2016

Son yılların en sıcak yazını yaşayan Güney Afrika’da en az 11 kişinin sıcak çarpmasından öldüğü açıklandı.

Ortalama yaz sıcaklığının 32 derece olduğu North-West eyaletinde termometreler 40 dereceyi gösterirken Güney Afrika Meteoroloji Departmanı 2015 yılının 1904’ten beri en sıcak yıl olduğunu duyurdu. Geçen hafta ise Durban şehrinin güneyindeki Marico şehrinde sıcaklık rekor derece ile 45’e çıkmıştı. Maroko’da en yüksek sıcaklık 1990 Aralık ayında 43 olarak kaydedilmişti.

Uzmanlar bütün Sahraaltı’nda ve Doğu Afrika’da etkili olan sıcaklıkların okyanus ısısını yükselten El Nino kasırgası ile alakalı olduğunu belirtiyor.

GIDA FİYATLARI YÜZDE 15-20 ARTACAK

Güney Afrika Ulusal Tarım Konseyi Başkanı Christo Joubert, kuraklıktan dolayı özellikle mısır gibi temel besin maddelerinin ekilememesinin gıda fiyatlarını yüzde 15-20 oranında artıracağını söyledi. Ekonomistler ise Güney Afrika’da tarımın ekonomiye katkısının yüzde 2 olduğunu ama sektördeki daralmanın işsizliği yüzde 25’e çıkarabileceğini, büyümeyi düşürebileceğini ve sosyal tansiyonu artırabileceğini ifade ediyor. Dünyanın en büyük mısır üreticisi Güney Afrika’nın bu yıl ihtiyacının yarısına denk gelen 5 milyon ton mısır ithal edeceğini açıklaması, kuraklığın boyutlarını gösteriyor.

Güney Afrika’da sıcaklıkların en az iki ay daha devam edeceği tahmin ediliyor. Yardım kuruluşları ülkenin bazı bölgelerinde içme suyu bulamayanlara tankerlerle su taşıyor.