Bursa’da suya zam

Bursa Büyükşehir Belediyesi atıksu bedellerinde yaşanan artışı bahane göstererek su fiyatlarına zam yaptı. Su Hakkı Kampanyası’nın daha önce hazırladığı bir raporda su fiyatları üzerine atıksu bedeli, şube yolu bedeli, bakım bedeli ve katı atık bertaraf bedeli gibi ek vergiler eklendiği gösterilmişti.

Bursa’da kullandığımız suyun fiyatının üzerine bu vergiler %40’ı aşan miktarda ek maliyet oluşturuyor. Her ne kadar Bursa BŞB su fiyatlarında bir artış yapmadıklarını iddia etse de katıatık bedelinde artış yaparak vatandaşın suya daha fazla para vermesine neden olan bir uygulama gerçekleştirmiş oldu. Benzer şekilde suya zam yapan İstanbul BŞB de sadece “güncelleme” yaptığını savunarak bunun zam olarak değerlendirilmemesi gerektiğini, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise Antalya’nın suyuna yapılan %10’luk fiyat artışı için “zam değil, fiyat ayarlaması yapıyoruz” demişti!

Kaynak: Bursa Hakimiyet

‘Atıksu Altyapı ve Evsel Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik’ gereği, ilçe belediyeleri tarafından belirlenen katı atık bedelleri 1 Temmuz 2017’den geçerli olmak üzere yeniden düzenlendi. İlçe belediyelerinin belirlediği tarife uyarınca katı atık bedelleri konutlar ve işyerleri için ayrı ayrı ücretlendirildi. Buna göre önceki tarifeye göre ortak belirlenen 7 lira 93 kuruşluk katı atık bedelleri, Bursa’nın 17 ilçesinde ev ve işyerleri için ayrı ayrı olmak üzere 5 lira 90 kuruştan 31 lira 86 kuruşa kadar değişen tutarlarda artırıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs 2017 Olağan Meclis Toplantısı’nda onaylanan yeni fiyat tarifesi 1 Temmuz 2017’den itibaren uygulanmaya başlandı.

Temmuz 2017 dönemine ait su faturalarının katı atık bedelindeki artıştan kaynaklanan zorunluluk nedeniyle önceki dönemlere göre daha yüksek tutarlarda abone faturalarına yansıtıldığı belirten BUSKİ yetkilileri, bu durumun suya zam yapıldığı gibi yanlış bir algıya neden olduğunu vurguladı. BUSKİ’den yapılan açıklamada, katı atık bedellerinin ücretlendirilmesini ilçe belediyelerinin belirlediğine işaret edilerek, BUSKİ’nin bu hususta herhangi bir dahlinin bulunmadığı kaydedildi.

BUSKİ’nin katı atık bedellerini ilçe belediyeleri adına tahsil edip, buradan elde edilen geliri yine ilçe belediyelerine aktardığına değinilen açıklamada, su fiyatında herhangi bir artışın söz konusu olmadığına işaret edildi.