Ana Sayfa Etiketler Kuraklıkla mücadele

Etiket: kuraklıkla mücadele

California Kuraklıkla Mücadele Ediyor

California’da son üç yıldır süren kuraklık, eyalette su sıkıntısına yol açıyor. Uzmanlar, California’da gelecekte daha büyük sorunlar yaşanmaması için su dağıtım şebekelerinin ve tarımdaki sulama sisteminin yenilenmesi gerektiğini söylüyor.

California’da sokakta araba yıkayana 500 dolar ceza

ABD'nin California eyaletinde son 3 yıldır yaşanan şiddetli kuraklık nedeniyle hane dışı alanlarda su kullanıma yaptırım getirildi, sokakta araç yıkayanlar 500 dolara kadar ceza ödeyecek.

Atilla HES’te ‘yürütmeyi durdurma’ kararına danıştay onayı

Ordu'nun Çamaş İlçesi Hisarbey, Edirli, Söken Köyü ile Fatsa'nın Taşlıçay, Demircili, Konakbaşı Köyü'nde yaşayan vatandaşlar, ilçelerinden geçen Bolaman Irmağı üzerinde inşaat çalışması süren Atilla HES'in acele kamulaştırma kararına karşı Ordu Bölge İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararını Danıştay 6'ıncı dairesi de onayladı.

“Dingonun ahırı gibi arayıp bedava su istemeyin”

Son yerel seçimlerde Ak Parti'den 'Daima Millet, Daima Hizmet' sloganı ile Belediye Başkanı Seçilen Doğan Ekici'nin kuraklık nedeniyle hayvanlarına su bulamadıklarını ve çözüm istediklerini belirten bir vatandaşa verdiği yanıt:"Dingonun ahırı gibi arayıp bedava su istemeyin" oldu. "Başbakanı yuhalarsan tokadı yersin" diyen ustanın öğrencileri de böyle oluyor.

Havalar böyle giderse!

Yağışların azlığı kuraklığın ilk işaretidir. Tarımsal kuraklık, meteorolojik kuraklıktan sonra oluşur. Böylece tarım, kuraklık nedeniyle etkilenen ilk sektördür. Yağışların akışa geçerek nehir ve göllerin su seviyelerini etkilemesi belli bir zaman alır. Bu nedenle, hidrolojik gözlemler kuraklığın ilk işaretlerinden sayılamaz. İçme ve kullanma su sıkıntıları ile tarımsal ve hidrolojik kuraklığın sonuçları son aşamada sosyoekonomik kuraklık olarak kendini gösterir. Fakat bu son aşamada su büyük ölçüde bittiğinden çözüm için yapacak fazla bir şey yoktur.