California’da sokakta araba yıkayana 500 dolar ceza

Kaynak: Turkishny, 18 Temmuz 2014

californiada-araba-ykayana-500-dolar-ceza-1ABD’nin California eyaletinde son 3 yıldır devam eden ağır kuraklık nedeniyle hane dışı alanlarda su kullanıma yaptırım getirildi.
California Su Kaynakları Denetim Kurulu tarafından kabul edilen yeni düzenlemeye göre, ev dışında açılır kapanır başlık kullanmadan hortumla araç yıkama, kaldırım yıkama, cadde ve sokaklara su taşmasına sebep olan çim sulama sistemleri ve bahçe sulamasına polis tarafından 500 dolara kadar ceza kesilebilecek.

Karar, geçen aylarda California Valisi Jerry Brown’ın kuraklık nedeniyle yaptığı tüketimi düşürme çağrısına rağmen su tüketimin artması üzerine alındı.

Amerika Kuraklık Gözlem raporunun haziran ayı verilerine göre, California’nın yüzde 80’lik bölümü aşırı yada sıradışı olarak ifade edilen kuraklık ile yüzyüze bulunuyor.

ABD’nin tarım alanında en verimli eyaleti olarak bilinen California’da, kuraklıkla başa çıkabilmek için tarımsal sulama yeraltı rezervleriyle takviye edilirken, eyalette gözler gelecek kış El Nino fırtınasıyla birlikte gelmesi beklenen yağışlara çevrildi.

Son 40 yılın en ağır kuraklığını yaşayan eyalette yeni düzenlemenin Ağustos ayı itibarıyla uygulamaya konması beklenirken, yaptırımın acil önlem paketinin ilk adımı olduğu ve netice alınmaması halinde ileri önlemlere başvurulabileceği belirtiliyor.

California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre yaşanan kuraklığın ekonomiye maliyetinin 2.2 milyar dolar olacağı ve tarım sektöründe yaklaşık 17 bin kişilik bir iş gücü kaybı doğuracağı tahmin edildi.