Ana Sayfa Etiketler Sapanca Gölü

Etiket: Sapanca Gölü

Sapanca Gölü’nden su alan TÜPRAŞ davası ağır cezaya taşındı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Sapanca Gölü'den hukuksuz ve karşılıksız su kullandıkları gerekçesiyle TÜPRAŞ yetkilileri hakkında açılan davanın 6. duruşması Körfez 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada hakim görevsizlik kararı verdi. Dava Ağır Ceza Mahkemesi'ne taşınacak.

Tüpraş’ın Sapanca Gölü’nden “İzinsiz Su Çekme” Davası

Sapanca Gölü'nden Tüpraş'a izinsiz su çektikleri iddiasıyla haklarında dava açılan eski Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ve İzmit Rafineri Müdürü Mustafa Mesut İlter'in yargılanmasına devam edildi.

Sapanca’da önce kuraklık sonra taşkın

Geçtiğimiz yıl eylül ayında kuraklık alarmı verilen ve 20 yılın en düşük seviyesine inen Sapanca Gölü bu yıl en yüksek seviyeye ulaşırken, aşırı yağışlar nedeniyle gölü besleyen akarsular taştı.

Su Hakkı’nda Sapanca Gölü’nden kaçak ve resmi su çekimini ele aldık

Akgün İlhan ve Nuran Yüce'nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı programına konuk olan Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu, Sapanca Gölü'nde yaşanan kaçak ve resmi su çekimi meselesini anlattı.

Sapanca’da heyelan kaçak su borularını ortaya çıkardı

Kartepe'nin Sapanca sınırları içinde kalan Soğucak mevkisinde yaklaşık 500 dönümlük bir alanda heyelan meydana geldi. Heyelanla birlikte toprağı altına gömülmüş yüzlerce kaçak su boru hattı ortaya çıktı.

Sapanca Gölü’nün suyu ile çim sulayan belediye

Sakarya'da içme suyu ihtiyacının karşılandığı Sapanca Gölü, kuraklık, sanayi amaçlı su tüketimi, su firmalarının kaynakları kullanması ve bilinçsiz su tüketimi nedeniyle tarihindeki en kurak dönemi geçiriyor. Göl için tehlikeli uyarıları yapıldığı günlerde belediyenin gölün suyu ile çimleri suladığı haberleri basına yansıdı.

Sapanca Gölü’nden usülsüz su çeken Tüpraş’a dava

Sapanca Gölü’ndeki su çekilmelerinin önüne geçmek isteyen Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi yetkilileri, gölden usulsüz su çektiği iddiasıyla Tüpraş hakkında dava açtı.

Sapanca’da korkulan oldu

Sapanca Gölü’ndeki su miktarı kritik seviyenin altına indi. Su seviyesi 29,90’dan 29,82’ye kadar gerileyen göl, tarihindeki en kurak dönemi yaşıyor.

Son yağışlar Sapanca Gölü’ne derman olmadı, tehlikeye 9 santim kaldı

Kış mevsiminde yeterli yağış düşmediği için kuraklık tehdidiyle karşı karşıya bulunan Sakarya, ilk baharda uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağış aldı. Ancak son yağışlarda Sapanca Gölü'ne fayda sağlamadı. Kritik eşiği 29.90 kotu olan gölün seviyesi 29.99 kodunda. Gölde kritik eşiğe 9 santimetre kaldı.

Sapanca Gölü alarm veriyor

Türkiye’nin en önemli tatlı su kaynaklarından biri Sapanca Gölü… Göldeki su seviyesi ise son sekiz yılın en düşüğü. Endüstriyel amaçla gölden su çekildiği için su seviyesi bu kadar düşük. İçme suyunu, sanayiye temizleme ve soğutma için kullandırtan başka bir ülke daha var mı bu dünyada?