Ahmetler, HES’lere karşı!

ahmetlerhesmitingKaynak: Açık Gazete, 25 Nsan 2013
Türkiye’nin önemli kanyonlarından biri olarak gösterilen Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Ahmetler Kanyonu’nda HES yapılmak istenmesine karşı çıkan köylüler yetkililere seslerini duyurmak için imza kampanyası başlattı. Kanyona adını veren Ahmetler köylüleri, ÇED raporu alınmadığı belirtilen HES projesinin bölgenin doğal zenginliğini yok edeceğini savunarak, “Çalıyoruz kapınızı/ Çalıyoruz birer birer/ Teyze, amca bir imza ver/ Kanyonumuz ölmesin/ Suyundan içilebilsin/ Önünden geçilebilsin…” dizeleriyle kamuoyunu kendilerine destek olmaya davet ediyor.

‘ZENGİNLİK SADECE PARA DEĞİL, DAĞLARIMIZ VE DERELERİMİZDİR’

Ahmetler Kanyonu’nda yapılması planlanan HES projesinin, bölgenin doğal zenginliği sonsuza kadar yok edeceğinin altını çizen Ahmetler köylülerinin, projeyi durdurmak amacıyla imzaya açtıkları kampanya metninde, gelecek için tek umudu doğal güzellikleri olan Ahmetler köyünün giderek daha da yoksullaşacağını vurgulanarak, “çünkü zenginlik sadece parayla pulla olmaz; bizim zenginliğimiz önce insanlarımız sonra da kanyonumuz, ormanlarımız, dağlarımız ve derelerimizdir. Kanyonumuz elimizden alındığında çok şey kaybedeceğimizin farkındayız” görüşüne yer verildi.

HES YAPILIRSA KANYON SUSUZ KALACAK

Ahmetler Kanyonu’nda inşa edilmesi planlanan HES projesinin ÇED Raporu alınmadığına vurgu yapılan imza metninde, kanyonun suyunun, su kaynağına yakın bir yerden barajlarda toplanarak 10 km aşağıdan tünellerle regülatöre verileceği için kanyonun susuz kalacağı belirtilerek, kanyondaki doğal hayatın tamamen yok olacağına dikkat çekildi.

‘AHMETLER KANYONUNU KURTARALIM’

Çok düşük bir debiyle suyu ancak 6 ay akan bu vadiden kazanılacak olan enerjinin, kanyonu kaybetmeye değmeyecek kadar küçük olduğuna dikkat çekilen imza metninde, “Ahmetler Köyü, ekime elverişli yeteri kadar toprağa sahip olmayan yoksul bir orman köyüdür. Bu kanyonda gerçekleştirilecek olan turizm faaliyetleri, rafting ve sulama projeleri bu köyün geleceği için hayati önem taşımaktadır. Köylüler geçen yaz iki kez miting yaparak kanyonda yapılması planlanan HES projesine karşı çıktılar. Bize destek olun; gelin, sesimizi bütün Türkiye duysun; Ahmetler Kanyonunu kurtaralım! Konuyu kamuoyuna duyurmak ve kanyonu kurtarmak için doğaseverleri, çevrecileri, sosyal medyayı, yazılı medyayı, internet medyasını ve bu ülkenin doğal zenginliklerine duyarlı olan herkesi, kampanyaya katılmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.
İmza kampanyası ve Ahmetler Kanyonu hakkında detaylı bilgiye, www.ahmetler.net adresinden ulaşılabilecek.

 

Ahmetler
Ahmetler
Ahmetler
Ahmetler
Ahmetler
Ahmetle
Ahmetler
Ahmetler
Ahmetler kanyonunun bir bölümünde rafting sporu yapılıyor
Ahmetler kanyonunun bir bölümünde rafting sporu yapılıyor
HES Mitingi
HES Mitingi
HES Mitingi
HES Mitingi
HES Mitingi
HES Mitingi