Kavak HES için 3. kez ÇED süreci başlatılması protesto edildi

kavakKaynak: imctv, 6 Kasım 2015

Artvin’in Arhavi İlçesi’nde belediyenin imar değişikliğiyle önünü açtığı ve daha önce iki kez verilen ‘ÇED olumlu’ raporu mahkeme tarafından iptal edilen Kavak Hidroelektrik Santral (HES) projesi için üçüncü kez ÇED süreci başlatılması tepkilere neden oldu. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine katılım toplantısını protesto etmek için ilçe meydanında biraraya gelen Arhavi Doğa Koruma Platformu üyelerine toplantının iptal edildiği bildirildi. Çevreciler, açıklama yaparak mücadeleyi sürdüreceklerini ve HES yapımına izin vermeyeceklerini söylediler.

Kamilet Vadisi’nde 3 yıl önce yapımına başlanan ve şehir içerisinde planlanması nedeniyle kamuoyunca ‘Çılgın HES’ olarak bilinen Kavak HES projesi için daha önce mahkeme tarafından iki kez iptal edilen ÇED süreci yeniden başlatıldı.

Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası salonunda bugün yapılacağı duyurulan ÇED toplantısı için günler öncesinden protesto çağrısı yapan Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri, HES karşıtı pankartlarla ilçe meydanında toplandı. Kalabalığa kadınlar da başlarına taktıkları atmaca maskeleri ile destek verdi. Eylem için toplanan ancak ÇED toplantısının iptal edildiğini öğrenen çevreciler, polisin güvenlik önlemi aldığı ilçe meydanında, ‘HES yapma boşuna, yıkacağız başına’ sloganları attı.

“Kavak HES için geçerli ÇED raporu yok”

Arhavi Doğa Koruma Platformu adına açıklama yapan Osman Özşalap, üçüncü ÇED süreci toplantısının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu sabah iptal edildiğini öğrendiklerini belirterek şunları söyledi:

“Bakanlık, birinci ÇED raporunu iptal eden Rize İdare Mahkemesi’nin kararının, bizce hukuksuz ve haksız yere Danıştay’da bozdurulması üzerine, bu raporun geçerli olduğu düşüncesi ile üçüncü kez başlatılan ÇED sürecini durdurma kararı aldı. Bu hukuk açısından tümüyle yanlış bir görüştür. Bu görüşün yanlış olduğu ve yeni bir ÇED süreci sonuçlandırılmadan inşaata başlanamayacağı gerçeği yakında yargı kararı ile ortaya çıkacaktır.

“Kavak HES projesi hakkında hazırlanan birinci ÇED raporu Rize İdare Mahkemesi tarafından 2014 yılı Eylül ayında iptal edilmişti. Bu iptal kararından sonra Çevre Bakanlığı firma tarafından hazırlanan ve kapsamlı proje değişiklikleri de içeren ikinci ÇED raporunu onaylayarak Mart 2015 tarihinde yeniden ‘ÇED Olumlu’ kararı verdi. Bu karar ile birinci ÇED raporu, bakanlık tarafından aynı konuda yeni bir işlem yapılarak yürürlükten kaldırılmış bulunmaktadır. Artık birinci ÇED raporunun uygulanması hukuken mümkün değildir. İdare tarafından alınan yeni ‘ÇED Olumlu’ kararı ile iptal edilmiş bulunan birinci ÇED raporuna göre herhangi bir işlem yapılamaz. Bilindiği gibi ikinci ‘ÇED Olumlu’ kararı da Rize İdare Mahkemesi tarafından Temmuz 2015 de iptal edildi.

“Ortaya çıkan yeni hukuki durumda Kavak HES projesi için geçerli ve uygulanabilir bir ‘ÇED Olumlu’ kararı bulunmamaktadır.”